Hesam
01-09-2013, 06:17 PM
آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) يكشنبه شب در مراسمی در اپراخانه سلطنتی لندن برگزارشد، برندگان شصت و پنجمین دوره جوایز سالانه خود را اعلام کرد. همانطور كه علاقمندان به دنيا سينما و تلوزيون ميدانند بفتا مهمترین جوایز سینمایی سال بریتانیاست.
http://www.picoup.ir/images/14294905235147115788.jpg
«آرگو» تولید استودیو برادران وارنر توانست جوایز بهترین فیلم، کارگردانی (بن افلک) و تدوین (ویلیام گلدنبرگ) را دریافت کرد.
فیلم زندگینامهای «لینکلن» ساخته استیون اسپیلبرگ که با نامزدی در 10 بخش پیشتاز نامزدهای جوایز بفتا 2013 بود، تنها در بخش بهترین بازیگر مرد (دانیل دی- لوییس) پیروز شد.
فیلم بریتانیایی «بینوایان» ساخته تام هوپر که در 9 بخش نامزد جوایز بفتا بود، با دریافت چهار جایزه بهترین بازیگر زن مکمل (آن هاتاوی)، بهترین چهرهپردازی و مو، صدا و طراحی صحنه بیش از هر فیلم دیگری برنده جایزه شد.
هاتاوی پس از دریافت جایزه از ویکتور هوگو رماننویس فرانسوی که «بینوایان» از روی اثر او ساخته شده تشکر کرد و گفت: «بدون او هیچ کدام از ما اینجا نبودیم.»
بارت لیتن کارگردان و دیمیتری دوگانیس تهیهکننده برای «شیاد» جایزه کارل فورمن بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیهکننده بریتانیایی را به خانه بردند، اما این فیلم در بخش مستند جایزه را به «در جستجوی شوگر من» ساخته مالک بندالجلول واگذار کرد.
فیلم جیمز باندی «اسکایفال» با اعطاء جایزه الکساندر کوردا بهترین فیلم بریتانیایی سال مورد تقدیر قرار گرفت و تامس نیومن آهنگساز این فیلم پرفروش هم جایزه بهترین موسیقی را برد.
مایکل جی. ویلسن یکی از تهیهکنندگان «اسکایفال» گفت: «این اولین جایزه بفتا برای فیلمی از جیمز باند است.»
سام مندس کارگردان «اسکایفال» نیز این جایزه را به 1292 نفری که با او در این فیلم همکاری کردند، تقدیم کرد.
«عشق» به کارگردانی میشائل هانکه که ماه مه پیش جایزه نخل طلای جشنواره کن را دریافت کرد، در جوایز بفتا برنده جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسیزبان را برد و امانوئل ریوا بازیگر این فیلم هم برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. ریوا سال 1961 برای بازی در فیلم «هیروشیما، عشق من» ساخته آلن رنه نامزد جایزه بفتا شده بود.
دیوید ا. راسل برای «کتاب بارقه امید» جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را به خانه برد. او پس از دریافت جایزه گفت: «پارسال سالی فوقالعاده برای سینما و سالی فوقالعاده برای فیلمنامهنویسان بود.»
«جانگو آزاد شده» در دو بخش بهترین فیلمنامه غیراقتباسی (کوئنتین تارانتینو) و بازیگر مرد مکمل (کریستوف والتس) شد. والتس که با «لعنتیهای بیآبرو» فیلم قبلی تارانتینو در سطح بینالمللی به شهرت رسید، پس از دریافت جایزه گفت: «اینکه من اینجا هستم اسرارآمیز نیست. اول فیلم همه چیز مشخص میشود: نوشته و به کارگردانی کوئنتین تارانتینو. همه چیز با کوئنتین آغاز میشود و با او به پایان میرسد.»
«زندگی پی» آنگ لی هم جوایز دو بخش فیلمبرداری و جلوههای ویژه تصویری را گرفت.
انیمیشن «شجاع» تولید پیکسار که داستان آن در اسکاتلند روی میدهد، با غلبه بر دو انیمیشن استاپ-موشن «فرانکنوینی» و «پارانورمن» جایزه بفتا بهترین فیلم بلند انیمیشن را برد.
آلن پارکر فیلمساز و برنده پنج جایزه بفتا با اعطاء جایزه دوستی بفتا مورد تقدیر قرار گرفت. بفتا مهمترین جوایز سینمایی سال بریتانیاست.
سال گذشته «هنرمند» به کارگردانی میشل هازاناویسیوس با دریافت هفت جایزه پیروز اصلی جوایز بفتا شد.
فهرست کامل برندگان جوایز بفتا 2013 به شرح زیر است:
بهترين فيلم
ARGO
ساير نامزدها
LES MISÉRABLES
LIFE OF PI
LINCOLN
ZERO DARK THIRTY
جایزه الکساندر کوردا بهترین فیلم بریتانیایی سال
SKYFALL
ساير نامزدها
ANNA KARENINA
THE BEST EXOTIC MARIGOLD HOTEL
LES MISÉRABLES
SEVEN PSYCHOPATHS
جایزه کارل فورمن بهترین فیلم اول یک نویسنده / کارگردان / تهیهکننده بریتانیایی
BART LAYTON (Director), DIMITRI DOGANIS (Producer) The Imposter
ساير نامزدها
DAVID MORRIS (Director), JACQUI MORRIS (Director/Producer) McCullin
DEXTER FLETCHER (Director/Writer), DANNY KING (Writer) Wild Bill
JAMES BOBIN (Director)
TINA GHARAVI (Director/Writer)
بهترين فيلم غير انگليسي زبان
AMOUR
ساير نامزدها
HEADHUNTERS
THE HUNT
RUST AND BONE
UNTOUCHABLE
بهترين مستند
SEARCHING FOR SUGAR MAN
ساير نامزدها
THE IMPOSTER
MARLEY
McCULLIN
WEST OF MEMPHIS
بهترين انيميشن
BRAVE
ساير نامزدها
FRANKENWEENIE
PARANORMAN
بهترين كارگردان
ARGO Ben Affleck
ساير نامزدها
AMOUR Michael Haneke
DJANGO UNCHAINED Quentin Tarantino
LIFE OF PI Ang Lee
ZERO DARK THIRTY Kathryn Bigelow
بهترين فيلمنامه غير اقتباسي
DJANGO UNCHAINED Quentin Tarantino
ساير نامزدها
AMOUR Michael Haneke
THE MASTER Paul Thomas Anderson
MOONRISE KINGDOM Wes Anderson, Roman Coppola
ZERO DARK THIRTY Mark Boal
بهترين فيلمنامه اقتباسي
SILVER LININGS PLAYBOOK David O. Russell
ساير نامزدها
ARGO Chris Terrio
BEASTS OF THE SOUTHERN WILD Lucy Alibar, Benh Zeitlin
LIFE OF PI David Magee
LINCOLN Tony Kushner
بهترين بازيگر مرد
DANIEL DAY-LEWIS Lincoln
ساير نامزدها
BEN AFFLECK Argo
BRADLEY COOPER Silver Linings Playbook
HUGH JACKMAN Les Misérables
JOAQUIN PHOENIX The Master
بهترين بازيگر زن
EMMANUELLE RIVA Amour
ساير نامزدها
HELEN MIRREN Hitchcock
JENNIFER LAWRENCE Silver Linings Playbook
JESSICA CHASTAIN Zero Dark Thirty
MARION COTILLARD Rust and Bone
بهترين بازيگر مكمل مرد
CHRISTOPH WALTZ Django Unchained
ساير نامزدها
ALAN ARKIN Argo
JAVIER BARDEM Skyfall
PHILIP SEYMOUR HOFFMAN The Master
TOMMY LEE JONES Lincoln
بهترين بازيگر مكمل زن
ANNE HATHAWAY Les Misérables
ساير نامزدها
AMY ADAMS The Master
HELEN HUNT The Sessions
JUDI DENCH Skyfall
SALLY FIELD Lincoln
بهترين موسيقي اورجينال
SKYFALL Thomas Newman
ساير نامزدها
ANNA KARENINA Dario Marianelli
ARGO Alexandre Desplat
LIFE OF PI Mychael Danna
LINCOLN John Williams
بهترين فيلمبرداري
LIFE OF PI Claudio Miranda
ساير نامزدها
ANNA KARENINA Seamus McGarvey
LES MISÉRABLES Danny Cohen
LINCOLN Janusz Kaminski
SKYFALL Roger Deakins
بهترين تدوين
ARGO William Goldenberg
ساير نامزدها
DJANGO UNCHAINED Fred Raskin
LIFE OF PI Tim Squyres
SKYFALL Stuart Baird
ZERO DARK THIRTY Dylan Tichenor, William Goldenberg
بهترين طراحي صحنه
LES MISÉRABLES Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson
ساير نامزدها
ANNA KARENINA Sarah Greenwood, Katie Spencer
LIFE OF PI David Gropman, Anna Pinnock
LINCOLN Rick Carter, Jim Erickson
SKYFALL Dennis Gassner, Anna Pinnock
طراحي لباس
ANNA KARENINA Jacqueline Durran
ساير نامزدها
GREAT EXPECTATIONS Beatrix Aruna Pasztor
LES MISÉRABLES Paco Delgado
LINCOLN Joanna Johnston
SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN Colleen Atwoo
بهترين گريم
LES MISÉRABLES Lisa Westcott
ساير نامزدها
ANNA KARENINA Ivana Primorac
HITCHCOCK Julie Hewett, Martin Samuel, Howard Berger
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater
LINCOLN Lois Burwell, Kay Georgiou
بهترين صدابرداري
LES MISÉRABLES Simon Hayes, Andy Nelson, Mark Paterson, Jonathan Allen, Lee Walpole, John Warhurst
ساير نامزدها
DJANGO UNCHAINED Mark Ulano, Michael Minkler, Tony Lamberti, Wylie Stateman
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY Tony Johnson, Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Brent Burge, Chris Ward
LIFE OF PI Drew Kunin, Eugene Gearty, Philip Stockton, Ron Bartlett, D. M. Hemphill
SKYFALL Stuart Wilson, Scott Millan, Greg P. Russell, Per Hallberg, Karen Baker Landers
بهترين جلوههاي ويژه
LIFE OF PI Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer
ساير نامزدها
THE DARK KNIGHT RISES Paul Franklin, Chris Corbould, Peter Bebb, Andrew Lockley
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
MARVEL AVENGERS ASSEMBLE Nominees TBC
PROMETHEUS Richard Stammers, Charley Henley, Trevor Wood, Paul Butterworth
بهترين انيميشن كوتاه
THE MAKING OF LONGBIRD
ساير نامزدها
HERE TO FALL
I’M FINE THANKS
بهترين فيلم كوتاه
SWIMMER
ساير نامزدها
THE CURSE
GOOD NIGHT
TUMULT
THE VOORMAN PROBLEM
THE EE RISING STAR AWARD (انتخاب توسط آراي مردم)
JUNO TEMPLE
ساير نامزدها
ELIZABETH OLSEN
ANDREA RISEBOROUGH
SURAJ SHARMA
ALICIA VIKANDER
جایزه دوستی بفتا
Alan Parker
جایزه خدمت چشمگیر به سینمای بریتانیا
Tessa Ross
منبع(+ (http://awards.bafta.org/award/2013/film))(+ (http://khabaronline.ir/detail/276396/culture/cinema))
تکمیل و ویرایش از TvWorld
استفاده از این مطلب تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز می باشد
http://www.picoup.ir/images/14294905235147115788.jpg
«آرگو» تولید استودیو برادران وارنر توانست جوایز بهترین فیلم، کارگردانی (بن افلک) و تدوین (ویلیام گلدنبرگ) را دریافت کرد.
فیلم زندگینامهای «لینکلن» ساخته استیون اسپیلبرگ که با نامزدی در 10 بخش پیشتاز نامزدهای جوایز بفتا 2013 بود، تنها در بخش بهترین بازیگر مرد (دانیل دی- لوییس) پیروز شد.
فیلم بریتانیایی «بینوایان» ساخته تام هوپر که در 9 بخش نامزد جوایز بفتا بود، با دریافت چهار جایزه بهترین بازیگر زن مکمل (آن هاتاوی)، بهترین چهرهپردازی و مو، صدا و طراحی صحنه بیش از هر فیلم دیگری برنده جایزه شد.
هاتاوی پس از دریافت جایزه از ویکتور هوگو رماننویس فرانسوی که «بینوایان» از روی اثر او ساخته شده تشکر کرد و گفت: «بدون او هیچ کدام از ما اینجا نبودیم.»
بارت لیتن کارگردان و دیمیتری دوگانیس تهیهکننده برای «شیاد» جایزه کارل فورمن بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیهکننده بریتانیایی را به خانه بردند، اما این فیلم در بخش مستند جایزه را به «در جستجوی شوگر من» ساخته مالک بندالجلول واگذار کرد.
فیلم جیمز باندی «اسکایفال» با اعطاء جایزه الکساندر کوردا بهترین فیلم بریتانیایی سال مورد تقدیر قرار گرفت و تامس نیومن آهنگساز این فیلم پرفروش هم جایزه بهترین موسیقی را برد.
مایکل جی. ویلسن یکی از تهیهکنندگان «اسکایفال» گفت: «این اولین جایزه بفتا برای فیلمی از جیمز باند است.»
سام مندس کارگردان «اسکایفال» نیز این جایزه را به 1292 نفری که با او در این فیلم همکاری کردند، تقدیم کرد.
«عشق» به کارگردانی میشائل هانکه که ماه مه پیش جایزه نخل طلای جشنواره کن را دریافت کرد، در جوایز بفتا برنده جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسیزبان را برد و امانوئل ریوا بازیگر این فیلم هم برنده جایزه بهترین بازیگر زن شد. ریوا سال 1961 برای بازی در فیلم «هیروشیما، عشق من» ساخته آلن رنه نامزد جایزه بفتا شده بود.
دیوید ا. راسل برای «کتاب بارقه امید» جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی را به خانه برد. او پس از دریافت جایزه گفت: «پارسال سالی فوقالعاده برای سینما و سالی فوقالعاده برای فیلمنامهنویسان بود.»
«جانگو آزاد شده» در دو بخش بهترین فیلمنامه غیراقتباسی (کوئنتین تارانتینو) و بازیگر مرد مکمل (کریستوف والتس) شد. والتس که با «لعنتیهای بیآبرو» فیلم قبلی تارانتینو در سطح بینالمللی به شهرت رسید، پس از دریافت جایزه گفت: «اینکه من اینجا هستم اسرارآمیز نیست. اول فیلم همه چیز مشخص میشود: نوشته و به کارگردانی کوئنتین تارانتینو. همه چیز با کوئنتین آغاز میشود و با او به پایان میرسد.»
«زندگی پی» آنگ لی هم جوایز دو بخش فیلمبرداری و جلوههای ویژه تصویری را گرفت.
انیمیشن «شجاع» تولید پیکسار که داستان آن در اسکاتلند روی میدهد، با غلبه بر دو انیمیشن استاپ-موشن «فرانکنوینی» و «پارانورمن» جایزه بفتا بهترین فیلم بلند انیمیشن را برد.
آلن پارکر فیلمساز و برنده پنج جایزه بفتا با اعطاء جایزه دوستی بفتا مورد تقدیر قرار گرفت. بفتا مهمترین جوایز سینمایی سال بریتانیاست.
سال گذشته «هنرمند» به کارگردانی میشل هازاناویسیوس با دریافت هفت جایزه پیروز اصلی جوایز بفتا شد.
فهرست کامل برندگان جوایز بفتا 2013 به شرح زیر است:
بهترين فيلم
ARGO
ساير نامزدها
LES MISÉRABLES
LIFE OF PI
LINCOLN
ZERO DARK THIRTY
جایزه الکساندر کوردا بهترین فیلم بریتانیایی سال
SKYFALL
ساير نامزدها
ANNA KARENINA
THE BEST EXOTIC MARIGOLD HOTEL
LES MISÉRABLES
SEVEN PSYCHOPATHS
جایزه کارل فورمن بهترین فیلم اول یک نویسنده / کارگردان / تهیهکننده بریتانیایی
BART LAYTON (Director), DIMITRI DOGANIS (Producer) The Imposter
ساير نامزدها
DAVID MORRIS (Director), JACQUI MORRIS (Director/Producer) McCullin
DEXTER FLETCHER (Director/Writer), DANNY KING (Writer) Wild Bill
JAMES BOBIN (Director)
TINA GHARAVI (Director/Writer)
بهترين فيلم غير انگليسي زبان
AMOUR
ساير نامزدها
HEADHUNTERS
THE HUNT
RUST AND BONE
UNTOUCHABLE
بهترين مستند
SEARCHING FOR SUGAR MAN
ساير نامزدها
THE IMPOSTER
MARLEY
McCULLIN
WEST OF MEMPHIS
بهترين انيميشن
BRAVE
ساير نامزدها
FRANKENWEENIE
PARANORMAN
بهترين كارگردان
ARGO Ben Affleck
ساير نامزدها
AMOUR Michael Haneke
DJANGO UNCHAINED Quentin Tarantino
LIFE OF PI Ang Lee
ZERO DARK THIRTY Kathryn Bigelow
بهترين فيلمنامه غير اقتباسي
DJANGO UNCHAINED Quentin Tarantino
ساير نامزدها
AMOUR Michael Haneke
THE MASTER Paul Thomas Anderson
MOONRISE KINGDOM Wes Anderson, Roman Coppola
ZERO DARK THIRTY Mark Boal
بهترين فيلمنامه اقتباسي
SILVER LININGS PLAYBOOK David O. Russell
ساير نامزدها
ARGO Chris Terrio
BEASTS OF THE SOUTHERN WILD Lucy Alibar, Benh Zeitlin
LIFE OF PI David Magee
LINCOLN Tony Kushner
بهترين بازيگر مرد
DANIEL DAY-LEWIS Lincoln
ساير نامزدها
BEN AFFLECK Argo
BRADLEY COOPER Silver Linings Playbook
HUGH JACKMAN Les Misérables
JOAQUIN PHOENIX The Master
بهترين بازيگر زن
EMMANUELLE RIVA Amour
ساير نامزدها
HELEN MIRREN Hitchcock
JENNIFER LAWRENCE Silver Linings Playbook
JESSICA CHASTAIN Zero Dark Thirty
MARION COTILLARD Rust and Bone
بهترين بازيگر مكمل مرد
CHRISTOPH WALTZ Django Unchained
ساير نامزدها
ALAN ARKIN Argo
JAVIER BARDEM Skyfall
PHILIP SEYMOUR HOFFMAN The Master
TOMMY LEE JONES Lincoln
بهترين بازيگر مكمل زن
ANNE HATHAWAY Les Misérables
ساير نامزدها
AMY ADAMS The Master
HELEN HUNT The Sessions
JUDI DENCH Skyfall
SALLY FIELD Lincoln
بهترين موسيقي اورجينال
SKYFALL Thomas Newman
ساير نامزدها
ANNA KARENINA Dario Marianelli
ARGO Alexandre Desplat
LIFE OF PI Mychael Danna
LINCOLN John Williams
بهترين فيلمبرداري
LIFE OF PI Claudio Miranda
ساير نامزدها
ANNA KARENINA Seamus McGarvey
LES MISÉRABLES Danny Cohen
LINCOLN Janusz Kaminski
SKYFALL Roger Deakins
بهترين تدوين
ARGO William Goldenberg
ساير نامزدها
DJANGO UNCHAINED Fred Raskin
LIFE OF PI Tim Squyres
SKYFALL Stuart Baird
ZERO DARK THIRTY Dylan Tichenor, William Goldenberg
بهترين طراحي صحنه
LES MISÉRABLES Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson
ساير نامزدها
ANNA KARENINA Sarah Greenwood, Katie Spencer
LIFE OF PI David Gropman, Anna Pinnock
LINCOLN Rick Carter, Jim Erickson
SKYFALL Dennis Gassner, Anna Pinnock
طراحي لباس
ANNA KARENINA Jacqueline Durran
ساير نامزدها
GREAT EXPECTATIONS Beatrix Aruna Pasztor
LES MISÉRABLES Paco Delgado
LINCOLN Joanna Johnston
SNOW WHITE AND THE HUNTSMAN Colleen Atwoo
بهترين گريم
LES MISÉRABLES Lisa Westcott
ساير نامزدها
ANNA KARENINA Ivana Primorac
HITCHCOCK Julie Hewett, Martin Samuel, Howard Berger
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater
LINCOLN Lois Burwell, Kay Georgiou
بهترين صدابرداري
LES MISÉRABLES Simon Hayes, Andy Nelson, Mark Paterson, Jonathan Allen, Lee Walpole, John Warhurst
ساير نامزدها
DJANGO UNCHAINED Mark Ulano, Michael Minkler, Tony Lamberti, Wylie Stateman
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY Tony Johnson, Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, Brent Burge, Chris Ward
LIFE OF PI Drew Kunin, Eugene Gearty, Philip Stockton, Ron Bartlett, D. M. Hemphill
SKYFALL Stuart Wilson, Scott Millan, Greg P. Russell, Per Hallberg, Karen Baker Landers
بهترين جلوههاي ويژه
LIFE OF PI Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer
ساير نامزدها
THE DARK KNIGHT RISES Paul Franklin, Chris Corbould, Peter Bebb, Andrew Lockley
THE HOBBIT: AN UNEXPECTED JOURNEY Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
MARVEL AVENGERS ASSEMBLE Nominees TBC
PROMETHEUS Richard Stammers, Charley Henley, Trevor Wood, Paul Butterworth
بهترين انيميشن كوتاه
THE MAKING OF LONGBIRD
ساير نامزدها
HERE TO FALL
I’M FINE THANKS
بهترين فيلم كوتاه
SWIMMER
ساير نامزدها
THE CURSE
GOOD NIGHT
TUMULT
THE VOORMAN PROBLEM
THE EE RISING STAR AWARD (انتخاب توسط آراي مردم)
JUNO TEMPLE
ساير نامزدها
ELIZABETH OLSEN
ANDREA RISEBOROUGH
SURAJ SHARMA
ALICIA VIKANDER
جایزه دوستی بفتا
Alan Parker
جایزه خدمت چشمگیر به سینمای بریتانیا
Tessa Ross
منبع(+ (http://awards.bafta.org/award/2013/film))(+ (http://khabaronline.ir/detail/276396/culture/cinema))
تکمیل و ویرایش از TvWorld
استفاده از این مطلب تنها با ذکر منبع و درج لینک مستقیم مجاز می باشد