PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده می باشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمی کنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کپی ایرانیِ «فرندز» با گلزار و افشار در شبکه خانگی!

yasharhi
01-29-2015, 08:51 PM
کپی ایرانیِ «فرندز» با گلزار و افشار در شبکه خانگی! :Smiley104: :Smiley19:

در دورانی که سریال‌های آمریکایی جایی در تلویزیون ندارند و معمولاً رایت آنها خریداری نمی‌شود و به شبکه خانگی نمی‌آیند، کپی سریال‌های آمریکایی با داستانی ایرانیزه شده پیاپی در کشورمان رونمایی می‌شود و این ابهام را پیش می‌آورد که واقعاً می‌توان با تغییر بازیگران و برخی جزئیات، یک سریال تازه خلق کرد!

به گزارش «تابناک»؛ پس از آنکه بخش‌هایی از سریال آمریکایی «خانواده آمریکایی / Modern Family» در سریال «هفت سنگ» کپی مو به موی شده بود و این روند با نقدهای جدی همراه شد، این بار سریال «دوستان / Friends» مشمول کپی مو به موی اجزای صحنه و برخی از جزئیات شد و «عشق تعطیل نیست» به کارگردانی بیژن بیرنگ حتی رنگ مبل و دکوپاژ را نیز از این سریال آمریکایی کپی کرد؛ رویکردی تازه در کپی برداری که نشان داد هنوز مرزهایی برای فتح وجود دارد.

سریال فِرندز اثر دیوید کرین و مارتا کافمن، یک مجموعه کمدی بود که از از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۰۴ به مدت ده سال در آمریکا پخش می‌شد و روایتی کمیک از زندگی سه مرد و سه زن بیست و چند ساله ساکن محله گرین‌ویچ نیویورک شهر نیویورک بود؛ روایتی متفاوت که مورد توجه منتقدان قرار گرفت و این سریال در همان دوران پخش شش جایزهٔ امی برای بهترین سریال کمدی، یک جایزه گلدن گلوب، و 56 جایزه دیگر به دست آورد و همین اقبال منتقدان به همراه استقبال مخاطبان باعث شد تا پس از پایان این مجموعه، مجموعه جویی در ادامه آن ساخته شود.

کپی ایرانیِ «فرندز» با گلزار و افشار در شبکه خانگی!

این سریال را که شرکت برایت/ کافمن/ کرین با همکاری شرکت تلویزیونی برادران وارنر برای شبکه ان بی سی ساخت و برای اولین بار از همین شبکه پخش شد و ده‌ها میلیون طرفدار در سراسر جهان به‌ دست آورده بود و پس از آن در تلویزیون‌های بیش از یکصد کشور جهان نمایش داده شد اما با وجود آنکه شمار قابل توجهی از ایرانی‌ها نیز این سریال را تماشا کرده‌اند، باز هم می‌توان به کپی‌اش با اعتماد به نفس بالا پرداخت!

بیژن بیرنگ با کپی جزئیات صحنه و حتی خنده‌های بین شوخی‌ها نشان داد تا چه اندازه می‌توان به اصل اثر وفادار ماند و برای وفاداری بیشتر، جزئیات صحنه را تقریباً مطابق با نسخه اصلی کپی کرد. البته کپی کاری نیز که در دنیا نیازمند کسب مجوز از صاحبان اصلی اثر است و در ایران به واسطه عدم رعایت کپی رایت، به امری معمول بدل شده، چندان اتفاقی بعیدی نیست اما در شرایطی که بخش قابل توجهی از مردم پیگیر فیلم و سریال‌، فرندز را تماشا کرده‌اند، تولید کپی ضعیف و ایرانیِ این سریال چه خاصیتی دارد؟!

نکته جالب درباره اکثر فیلم‌ها و مجموعه‌های ایرانی که از سوی مجموعه‌های خارجی کپی شده، عواملش فیلم اصلی را تماشا نکرده‌اند! پس از پخش سری اول سریال، خریداران عصبانی این سریال به صفحه مهناز افشار در اینستاگرام رفته و با ادبیاتی تند نسبت به آنچه رخ داده، اعتراض کردند؛ مهناز افشار نیز چنین واکنشی داشته و عنوان کرده سریال فرندز را ندیده است!

کپی ایرانیِ «فرندز» با گلزار و افشار در شبکه خانگی!
http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1393/11/9/467068_532.jpg
لوکیشین دو سریال «فرندز» و «عشق تعطیل نیست»

مهناز افشار که در کنار محمدرضا گلزار تقریباً نقش مانیکا و چندلر را ایفا می‌کند، گفته است: «در مورد مجموعه خانگی عشق تعطیل نیست، بی‌شك من خیلی زیاد وسواس و حساسیت داشته ام و امیدوارم در ادامه بهتر و بهتر شود، در مورد شباهت به سریال فرندز، متاسفانه من این سریال را ندیده ام و امیدوارم كه اگر شبیه شده، در ادامه راه و مسیر، قصه جای خود را پیدا كند. تمام تلاش این بوده برای اواین تجربه در شبكه خانگی، كیفیت كار در همه جهات خوب باشد، اما در نهایت وظیفه یك بازیگر با همه دقت و وسواس و سخت گیریهایش تا حدی در كیفیت خوب كار تاثیر دارد، مسئولیت بیشتر بی شك با كارگردان و گروه تهیه و تولید است.

كمی صبركنیم من هم چون شما منتظر قسمتهای دیگر كار هستم و بهتر شدن آن تا بتوانیم كار را ادامه دهیم و درچند پست قبل عرض كرده بودم سریال، متوقف شده. اینطور كه پروژه به ما اعلام كرد، دلایل آن، آماده نبودن قصه بطور كامل بوده و تا قسمت 6 نوشته شده و مهم تر اینكه منتظر نظرات شما عزیزان بعد از دیدن چند قسمت از كار هستند و ندیدن فرندز برای من دلیلش این بوده كه جایگزینهای دیگری داشته دوستان. كمی سلیقه فردی من در انتخاب سریالها با تعدادی از شما فرق دارد و بی شك حتما فرندز را خواهم دید.» و با این حساب احتمالاً تماشای سریال «فرندز» برنامه روزمره سازندگان «عشق تعطیل نیست»، شده است!

البته ممکن است یکی از دلایل بیرنگ برای چنین کپی برداری‌، بهره برداری از برندِ «فرندز» بودن کپی برداری و معرفی محصولش به عنوان «فرندز» ایرانی بوده که در این صورت باید صبر کرد و به انتظار سرنوشت این حرکت تجاری نشست. آیا مخاطبان از چنین حرکتی استقبال می‌کنند یا این اثر با شکست تجاری، عمر کوتاهی خواهد داشت؟

منبع :
http://www.tabnak.ir/fa/news/470985/%DA%A9%D9%BE%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%90-%D9%81%D8%B1%D9%86%D8%AF%D8%B2-%D8%A8%D8%A7-%DA%AF%D9%84%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D8%A7%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C

gollum
01-29-2015, 08:56 PM
هیچوقت از بیژن بیرنگ خوشم نمی اومد

Léon
01-29-2015, 09:02 PM
من نمیدونم داستان چیه که صدا و سیما و سینمای ایران تصمیم گرفتن طی عملیاتی "گند بزنن به تمام خاطرات خوشی که از سریال ها و فیلمهای خارجی داریم"

اوایل که از سینما شروع شد , آژانس شیشه ای کپی پیس شده ی بعد از ظهر سگی , چپ دست گپی پیست شده ی 50 قرار اول آدام سندلر... بعد که گذشت کار به صدا و سیما و سریال ها کشیده شد
البته اون اوایل یه سری تیکه ها و شوخی ها بعضا , کُپی میشد اما گذشت و گذشت تا طی عملیاتی سریال "مدرن فمیلی" عینا بدون حتی ذره ی تغییر به اسم "هفت سنگ" در ماه رمضان وارد صدا و سیمای ایران شد و حالا هم نوبتِ سریال محبوبِ "Friends" هست!! :| :|

پ.ن:سریال "پژمان" بود که توش "شقایق دهقان" به طرز مسخره ای کاراکتر شلدون کوپر رو تقلید میکرد , هنوز از شُک اون بیرون نیومدم! وااااای خدای من! فک کن گلزار میخواد نقش کی رو تقلید کنه!!:Smiley14: چندلر؟ جوئی؟ راس!! :Smiley10:

Matin VT
01-29-2015, 09:05 PM
:Smiley36::Smiley36::Smiley14::Smiley14:
واقعا اینا چی فک کردن خدا میدونه...حالم از بیژن بیرنگ همیشه بهم میخورده:Smiley15:

Izavel
01-29-2015, 09:05 PM
واااای خدای من

بااازم

مدرن فمیلی که حتی حرکت دوربین رو هم کپی کرده بودن :|

خود این بازیگرا با این همه ادعاااا خجالت نمیکشن آخه از این کار؟:/

کره ایا یه کپی از فرند ساخته بودن یادش بخیر چقد مسخره ش کردیم ، وطنیا انگار فاجعه تر شدن ، امیدوارم شاهد ساخت برکینگ بد و .... توسط کارگردانای خلاق و خوش ذوق وطنی نباشیم

Matin VT
01-29-2015, 09:11 PM
امیدوارم شاهد ساخت برکینگ بد و .... توسط کارگردانای خلاق و خوش ذوق وطنی نباشیم
با این حرف کاملا مخالفم...اتفاقا این سریالا که کپی هستن از بس که مضحک و لوسن از نسخه اصلی سریال هم ادمو بیشتر میخندونن:Smiley14::Smiley36:

AlirezAlirezA
01-29-2015, 09:15 PM
:Smiley14::Smiley14:

بیژن بیرنگ قبلا هم "بفرمایید شام" رو کپی/پیست کرده بود ، الان هم فرندز رو به کارنامه‌ـش اضافه کرده :Smiley19:

از الان روزی رو میبینم که کارگردانای ایرانی سراغ بریکینگ بد و گات میرن ! خدا اون روز رو نیاره.:Smiley19:

گلزار نقش چندلر رو بازی میکنه ، مهناز افشار هم مونیکا (http://www.tabnak.ir/fa/news/470985/%DA%A9%D9%BE%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%90-%D9%81%D8%B1%D9%86%D8%AF%D8%B2-%D8%A8%D8%A7-%DA%AF%D9%84%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D8%A7%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C) :Smiley10:

Léon
01-29-2015, 09:18 PM
گلزار نقش چندلر رو بازی میکنه ، مهناز افشار هم مونیکا

Jesus Christ :Smiley10::Smiley10:
Oh My God:Smiley10::Smiley10:
یعنی اگر زمانی که کنکور دادم رتبم 1 کشوری میشد انقدر تعجب نمیکردم! که فهمیدم گلزار و مهناز افشار قرار نقش چندلر و مونیکای فرندز رو بازی کنن!! در این حد:Smiley10::Smiley14:

shayax
01-29-2015, 09:23 PM
خود این بازیگرا با این همه ادعاااا خجالت نمیکشن آخه از این کار؟:/
دل خوشی دارین اینااصلا براشون مهم نیست مردم چی میگن فقط پولشونو میگیرن میرن :Smiley35:
فقط چندتا بازیگرن که براشون مهم چی بازی میکنند :Smiley69:
این پولی اینا میگرن از پول فوتبالیستا هم مفت تره :Smiley104:قاطی کردم :Smiley36:

samansh
01-29-2015, 09:47 PM
اخه کپی کردن وتقلید کردن هم یه نوع هنره به نظر من که متاسفانه همین رو هم این دوستان ندارن
کلا به عنوان یه بازیگر حالم از گلزار بهم میخوره فوق العاده ضعیف و بی روح بازی میکنه وقتی فیلماشو میبینم کهیر میزنم اصلا یه وضی میشه:Smiley36:
مهناز افشارم یه بازیگر مضخرف مثل گلزار که الکی اسم در کرده تو سینمای ایران
کلا من سریال ایرانی رو اصلا نگاه نمیکنم ولی واقعا ناراحت میشم این اتفاقا میوفته اصلا قشنگ نیست
حالا دوستان بنظرتون نظرات ارزشمندم چند تا لایک داره ها چننننندددد تا :Smiley35:

lorde4
01-29-2015, 10:01 PM
هفت سنگ که تا قسمت دوم بیشتر دووم نیاوردم . ببینیم این تا چند قسمت میتونم ببینم

"Ross Geller"
01-29-2015, 10:26 PM
از الان روزی رو میبینم که کارگردانای ایرانی سراغ بریکینگ بد و گات میرن ! خدا اون روز رو نیاره.
اون روز نمیاد نگران نباش شما چون این 2 سریال مخصوصا گات +18 زیادی دارن :Smiley36:
چیزی که فرندز رو اینقدر unique و خاص کرده کاراکتر ها و بازیشون بوده و حتی کارگردان های تاپ امریکایی هم نمیتونن دیگه مثل این اثر رو به وجود بیارن ( نمونش How i met your mother که تقلید های زیادی از فرندز داشت و به نوعی خواست خودشو مثل فرندز کنه که نتونست ! ) نمیدونم کارگردان های ایرانی چی تو خودشون دیدن که میخوان همچین کاری کنن ! :Smiley39: :Smiley14:

نکته جالب درباره اکثر فیلم‌ها و مجموعه‌های ایرانی که از سوی مجموعه‌های خارجی کپی شده، عواملش فیلم اصلی را تماشا نکرده‌اند! پس از پخش سری اول سریال، خریداران عصبانی این سریال به صفحه مهناز افشار در اینستاگرام رفته و با ادبیاتی تند نسبت به آنچه رخ داده، اعتراض کردند؛ مهناز افشار نیز چنین واکنشی داشته و عنوان کرده سریال فرندز را ندیده است!
اگه واقعا راست بگه که خیلی بعیده واقعا باید از خودش خجالت بکشه .. بازیگر باشی بعد اونوقت فرندز ندیده باشی ؟!!!! :Smiley10:

sir bob paisley
01-29-2015, 10:38 PM
کپی ایرانی فرندز در واقع سریال پاورچین ( 1381 ) بود که قاسمخانی ها ( فرندزخوارهای بزرگ ایرانی ) تا جایی که تلویزیون ایران اجازه میداد، فرندز رو تو سریال کپی کردن ( مثلا سکانس مجلس ترحیم مادربزرگ راس و مونیکا در قسمت های ابتدایی فرندز، در سکانس مجلس ترحیم مرحوم عمه کتی رئیس اینا کپی- پیست شده بود) یا قضیه فلاش بک های فرندز به گذشته
ته مونده کپی شون هم تو ساختمان پزشکان بود که دکتر افشار دقیقا راس گلر بود
اتفاقا هر دوی این سریال ها با اقبال عمومی روبرو شدن ولی اینکه دیگه لوکیشن فرندز رو هم بیان کپی کنن، خیلی بده
اینکه مهناز افشار فرندز رو ندیده، یا راست میگه یا دروغ. در هر صورت خاک بر سرش. بازیگر حرفه ای باشی و فرندز رو ندیده باشی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

3bastian
01-29-2015, 10:58 PM
ازیگر حرفه ای باشی و فرندز رو ندیده باشی ؟
حالا کی گفته اینا بازیگر حرفه ای ان ؟ :))
گلزار که با پول باباش اومد اینم حتما یه پارتی ای داشته دیگه دختره ی لوس بی مزه ....

anzalichi
01-29-2015, 11:23 PM
من حمایت میکنم..!! هرچیزی که ملت ایران رو بخندونه باید ازش حمایت بشه..ما به شدت به شادی نیازمندیم..حالا این شادی چه ازطریق Copy/Paste بدست میاد چه از طُرُق دیگه..!! مهم خندیدنه.. امیدوارم سریال مدیری هم به زودی پخش بشه.. مردن ملت از صبح تا شب سینه زنی، غزه ، جنگ،داعش .... سریالها هم که یا ستایشه از صبح تا شب طاهر ، عزیزم کجایی... این سمت "همه چیزآنجاست" ... همه ش غم و غصه.!! ملت افسردگی گرفتن بااین برنامه های خانوادگی..

پ.ن : خبر کپی بود .. :|

AlirezAlirezA
01-29-2015, 11:30 PM
اون روز نمیاد نگران نباش شما چون این 2 سریال مخصوصا گات +18 زیادی دارن

قدرتی که کارگردانهای ما در ایرانیزه کردن اثر های خارجی ها دارن در حد لالیگاست ! :Smiley35:

وقتی مدرن فمیلی ایرانیزه میشه ، انتظار گات که نه ، ولی خیلی سریالای دیگه رو میشه داشت!:Smiley104:

hamed224
01-29-2015, 11:35 PM
بابا اینقدر متعصب نباشید ، بذارید بسازن ، ببینیم، بعدش خوب نبود بکوبید....اتفاقا سریال هفت سنگ برا کسایی که اهل سریال دیدن نبودن خوب و جالب بود

من شخصا هیچوقت هیچ سریالی رو از تلویزیون نمیبینم ونخواهم دید،چون وقتی از سریال خوشم بیاد حوصله صبر کردن تا فردا یا هفته دیگه رو ندارم .........

ولی با اینحال وقتی دور هم خانواده جمع میشن نمیشه فرندز بذاری همه ببینن...............اینجور سریالا جواب میده..

il Conformista
01-29-2015, 11:39 PM
، امیدوارم شاهد ساخت برکینگ بد و .... توسط کارگردانای خلاق و خوش ذوق وطنی نباشیم

یکی از شبکه ها یه چیزی داشت نشون میداد که یکی با یه خلافکاری قرار گذاشت تو آپارتمانش شیشه درست کنن ! هی گیر داده بود باید یه فکری به حال دود و بو بکنیم ! فقط هم همون یه بار می خواست بسازه اونم به خاطر اینکه پول لازم بود ! اصرارم داشت که زنش نباید بفهمه !
هنوزم فکر می کنید Breaking Bad IR ساخته نشده ؟

far30film
01-29-2015, 11:45 PM
داستان قسمت اول داستان دختر گمشذه بود
صبح بیدار شد و ی نامه در سالگر ازدواج درحالی گلزار از این مراسم بدش می یاد
ام خدایی حق بدید بدم نیست حداقل برا کسانی که فرندز ندیدن خوبه
از این سریال آبکی های صدا سیما که بهتره : همی آنجاست اگه دیده باشید ی جاش می گه : بچه اوغشا(آروغ) زد
تقلید بد نیست اما کاش حداقا یک خوب تقیل کنند نه مثل هفت سنگ یا پژمان

A_TWD
01-30-2015, 12:23 AM
1- یا نویسنده های ما اینقدر ضعیفن که حتما باید یه سریال دیگرو کپی کنن ؟
2- میخوان بگن ما بهتر میسازیم ؟
3- میخوان بگن ما میتونیم ؟
4- سایر موارد
کدومش میتونه جواب باشه ؟

gafaneh
01-30-2015, 12:38 AM
سالها پیش یکنفر در وصف کسانیکه دو روز رفته بودن خارج و بعد از برگشتن پشن چشم نازک میکردن و ادعا میکردن بعضی کلمات را یادشون نمیاد یا بعضی جاها را نمیشناسند (همه ما کم و بیش انجور آدمها را دیده ایم) میگفت که : نمیدونم چرا بعضی ها به نادانی خودشون افتخار میکنند! (نقل به مضمون) حالا شده حکایت این عوامل سینمای ایران که افتخارشون (و بعضا توجیه گندکاریهاشون) این هست که با شاهکارها و کلاسیک های سینما و تلویزیون جهان آشنا نیستند و آنها را ندیده اند! یکی نیست بگه اینکه خانم افشار سریال فرندز را ندیده اند خودش عذر بدتر از گناه هست! حالا به فرض که ایشون چون از ملزومات بازیگری تنها وجیه بودن را دارند و بازیشون صرفا محدود به حضور فیزیکی شون هست زیاد احتیاجی به آشنایی با کارهای مشهور و بزرگ را ندارند ولی توی عوامل این فیلم به غیر از کپی کننده اصلی کس دیگه ای هم فرندز را ندیده بوده؟ پچ پچی؟ حرف و حدیثی چیزی در مورد تقلیدی بودن این سریال بین عوامل مطرح نشده که دست کم خانم افشار کم شاخکهاشون تحریک بشه بروند ببیند این فرندز چی هست؟!! باید سینما و تلویزیون ایران را گل گرفت که عواملش یا دروغگو هستند یا ببو گلابی و از پشت کوه آمده!!!

در مورد کلیت کپی کردن کار اتفاقا به نظر من اتفاق مبارک و میمونی هست! چون توی ماه رمضون و بعد از هفت سنگ خیلی ها که اهل فیلم و سریال نبودند از من میخواستند که خانواده مدرن را اگر دارم بهشون بدم که ببینند اصل داستان چی بوده! اینجوری هم مخاطب عام میفهمه که تلویزیون (الان هم شبکه خانگی) چقدر این ملت را پشت گوش مخملی فرض کرده ! و هم با دیدن اصل اینکارها کم کم سطح سلیقه و سطح توقع بینندگان بالا میره !

----
پی نویس:
شخصیت دکتر افشار ساختمان پزشکان دقیقا راس گلر بود؟ شقایق دهقان پژمان همون شلدون کوپر بود؟ این دیگه خیلی بدبینانه هست یا اینکه شخصیت پردازی را دست کم بگیریم! این مثل اینه که همه قاچاقچی ها را کپی والتر وایت بدونیم و همه سریال کیلر ها را کپی دکستر فرض کنیم!

hypetrak
01-30-2015, 03:18 AM
قیافم موقع خوندن خبر دقیقا مثل آواتارم بود

در مورد شباهت به سریال فرندز، متاسفانه من این سریال را ندیده ام
اینو مهناز افشار گفته؟ خیلی ببخشید ولی تو غلط میکنی!!!! شایدم راست گفته چون اگه دیده بود کلا بازیگری رو میبوسید میذاشت کنار با این وضع بازیگریش (همچنین گلزار) یا شاید حتی اگه دیده بود میفهمید که در افتادن با همچین فیلمی شوخی نیست.البته بازیگر هم چندان مقصر نیست پول میگیره میاد 4تا دلقک بازی در میاره میره اون کارگردان نامرد :Smiley104: بلد نیستی فیلم بسازی نساز مجبورت نکردن که.هرچی بیشتر از سینما تلوزیون ایران فیلم میبینم بیشتر یقین پیدا میکنم که فیلم ساز های ایرانی فقط به شعور مخاطب توهین میکنن
تشکر بابت خبر

Léon
01-30-2015, 03:26 AM
شقایق دهقان پژمان همون شلدون کوپر بود؟

منطق من میگه زمانی که شما بازیگری رو در قالب کاراکتری میبینی که قبل از اون , نمونشه ـَو دیدی
پَس کاراکتر دوم الهام گرفته یا اقتباس شده از کاراکتر اولِ!

اما از اونجائی که نویسنده های ایرانی ثابت کردن که چه تو داستان , چه تو شخصیت پردازی چیزی بنام "الهام گرفتن" اصن تو وجودشون نیست و عینا کُپی پیست میکنن همه چیزو...

پ.ن:زمانی که سریال "پژمان" پخس میشد و هرزگاهی گذری تو خونه چشمم میخورد بهش , مخصوصا اپیزودهائی که توش "شقایق دهقان" بود , مصادف بود با دیدن فصل 4ـُم یا پنجم بیگـ بنگـ
قشنگ یادمِ تمام ری اکشن ها و دیالوگ های دهقان رو بصورت دیفالت میتونستم پیش بینی کنم! چرا؟ چون از قبل با شلدون کوپر آشنا شده بودم...

bbas
01-30-2015, 05:21 AM
دوستان باهاتون موافقم اما دیگه داغش نکنین
مگه همین هالییوود نمیاد سریال کپی کنه الان براتون نام میبرم
the bridge
utopia
یه سریال بود متاسفانه یادم رفته یه روح با یه خون آشام با یه گرگ نما میخواستن باهم زندگی کنن اگه اشتباه نکنم محصول انگلیس بود که نسخه هالیوودیشم اومد
یا بالعکس coupling میشه گفت تقلیدی از friends هست
how i met your mother که کپی friends
tomorrow people بازم تقلیدی
the cape تقلیدی از mortal kombat
the killing که کپیه twin peaks بود
سریال mom که فتوکپیه two and a half men بود با این تفاوت که اومدن زن به جای مرد گذاشتن
و خیلیای دیگه حضور ذهن ندارم
فقط با این تفاوت که خارجیا میان حالا یه شخصیتی اضاف یا کم میکنن تا مردمشون نگن کپیه
حالا شمام به دل نگیرین متاسفانه ایرانیا ایده ای ندارن مجبورن این کارو بکنن
ماهم باید اینو در نظر بگیریم که یه محصول داخلیه و هدف سرگرم کردن مردمه حالا این وسط امثال من و شما friends رو دیدیم و برامون ناراحت کننده است ولی ما باید در نظر بگیریم که خیلیا هستن ک فقط محصولات داخلی رو میبینن این وسط اونا چه گناهی کردن
زیادی صحبت کردم ببخشید

KING TWD
01-30-2015, 06:51 AM
برخی از کامنت های مردم :
نکنه ماه رمضون پخش کنند؟
هر دم از این باغ بری می‌رسد !!!
اون از هفت سنگ ومدرن فامیلی اینم از این که حتی لوکیشن خنده توی فیلم دقیقا مو به مو کپی برداری شده از فرند واقعا کارگردانهای ما خلاقیت ندارن؟؟؟اگه خلاقیت ندارن فیلم نسازن زوری ک نیست
فرنز یکم قدیمی شده کاش حد اقل how i met your mother رو میساختن!
این یکی رو نزدیک بود مانیتور رو بشکنم بد نبود!؟!
فیلم بدی نبود اما یه مشکلی داره. ۱۰۰درصد از المان های زندگی آمریکایی کپی شده و با فرهنگ ما نمی خونه
هنر نزد ایرانیان است و بس!
البته هنر کپی.
گلزار کلا در حد بازیگر نیست حالا بیاد بخواد نقش چندلر رو بازی کنه؟ عمرا! مهناز افشار هم از این قاعده مستثنی نیست
متاسفم براى كسانى كه طرفدار فرهنگ غرب وحشى هستند.

Saeid-Ariaye
01-30-2015, 12:20 PM
حالم از سینما و سریال های ایرانی بهم می خوره
بازیگران بد -کارگردانان بی سلیقه باعث شده که سینما و سریال قوی نداشته باشیم

GOTHAM
01-30-2015, 01:10 PM
این ایرانی ها هم شورشو در آوردن
خودشون ایده ندارن
هی میرن از سریال های خارجی کپی میکنن

Davinci
02-02-2015, 04:35 PM
خب بالاخره قسمت اول رو دیدم
زمانش نسبتا طولانی بود (یه ساعت)
از نظر طراحی صحنه و دکور که دقیقا مثل فرندز بود با این تفاوت که از وسایل جدید تری استفاده کرده بودن
شهرام حقیقت دوست این وسط یه نقش دوگانه بین چندلر و جویی داشت چون همخونه نداشت و زن گرفته بود :))
اما نمیشه گفت دقیقا کپی فرندزه شخصیت های بیشتری نسبت به فرندز توی سریال هست که نمیشه اونا رو به کسی ربط داد
پستارو میخوندم فکر میکردم اینجا فروم خارجی هاست از بس گفته بودن این ایرانی ها...
به جای محکوم کردنش بهتره یه کم تعریف کنیم
با یه قسمت هم نمیشه درمورد سریال قضاوت کرد
به دیدنش ادامه میدیم

Léon
02-02-2015, 05:08 PM
از نظر طراحی صحنه و دکور که دقیقا مثل فرندز بود با این تفاوت که از وسایل جدید تری استفاده کرده بودن
شهرام حقیقت دوست این وسط یه نقش دوگانه بین چندلر و جویی داشت چون همخونه نداشت و زن گرفته بود :))
اما نمیشه گفت دقیقا کپی فرندزه شخصیت های بیشتری نسبت به فرندز توی سریال هست که نمیشه اونا رو به کسی ربط داد
پستارو میخوندم فکر میکردم اینجا فروم خارجی هاست از بس گفته بودن این ایرانی ها...
به دیدنش ادامه میدیم

در اينكه سريال رو نديده نميشه نظري در بارش داد كاملا درسته!
اما وقتي عوامل تو طراحي صحنه و حتي ميزانسنبندي عين Friends عمل كردن ، ديگه از داستان و شخصيت پردازي چه توقعي ميشه داشت!!؟
مورد اول چيزيِ كه تو تبليغ ها خيلي به چشم مياد! نكردن حتي به اندازه ي يه اپسيلون تغييرش بدن ، خوب هركي تو نگاه اول پوستر رو ببينه ميگه
اِه اينكه كُپي فرندزِ خودمونه:Smiley69:
ديگه تجربه اي هم كه از قبل داشتيم تو اين كُپي برداري ها شرط لازم و كافي رو فراهم ميكنه كه بگيم اين سريال كُپي فرندزِ ، حتي با نديدنش:Smiley35:

smh2011
02-02-2015, 05:09 PM
کپی ایرانی فرندز در واقع سریال پاورچین ( 1381 ) بود که قاسمخانی ها ( فرندزخوارهای بزرگ ایرانی ) تا جایی که تلویزیون ایران اجازه میداد، فرندز رو تو سریال کپی کردن ( مثلا سکانس مجلس ترحیم مادربزرگ راس و مونیکا در قسمت های ابتدایی فرندز، در سکانس مجلس ترحیم مرحوم عمه کتی رئیس اینا کپی- پیست شده بود) یا قضیه فلاش بک های فرندز به گذشته
اتفاقا هر دوی این سریال ها با اقبال عمومی روبرو شدن ولی اینکه دیگه لوکیشن فرندز رو هم بیان کپی کنن، خیلی بده
اینکه مهناز افشار فرندز رو ندیده، یا راست میگه یا دروغ. در هر صورت خاک بر سرش. بازیگر حرفه ای باشی و فرندز رو ندیده باشی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاورچین رو دقیق یادم نیست
ولی ساختمان پزشکان بعید میدونم اون کپی ای که منظور ما هست بوده باشه
حالا شاید تحت تاثیرشخصیت راس باشه شخصیت دکتر افشار-همونجور که دزد و پلیس یجورایی تحت تاثیر breaknig bad بود
ولی خب حتی اگه کپی هم بوده باشه حداقل استاندارد ها رو داشت
داستان خوب بازی بازیگرا خوب
نیمده بودن همه چیزو دقیق کپی کنن در حد تاثیر و اعلام گرفتن وبد که تو سینما یه چیز عادی و معمول هست .
اینم که میگن اصلا ما فرندز رو ندیدیم که بخایم تقلید کنیم یه جورایی الکیه
محاله که ندیده باشن و دکورشون به این دقیقی مثل وان باشه.
من هنوز ندیدم
ولی خب ای کاش فقط دکورش شبیه فرندز باشه اونم برا جذب مخاطب

ماهان734
02-02-2015, 06:17 PM
وقتی یه سریال انقدر موفق باشه تقلید ازش طبیعیه، ما هم که استاد کپی و ایرانیزه کردن فیلمها و سریال های خارجی هستیم
در مورد حرف مهناز افشار هم که میگه فرندز رو ندیده، حرفش خیلی هم عجیب نیست. سریال خیلی محبوبی هست ولی نه اینکه همه ی آدمای دنیا دیده باشنش و دوستش داشته باشن

SepehrDtj20
02-02-2015, 07:13 PM

پاورچین رو یادم میاد این قسمت هایی که گفتی ولی شرایط اون بسیار بسیار متفاوت هست. اون موقع جوی که الان روی فیلم و سریال های آمریکایی هست نبوده، معدود کسانی بودن که اون موقع Friends رو میدیدن و اینجوری جو عمومی روشون نبود. در ضمن تنا در چندین قسمت الهامات گرفته شده بود؛ این خیلی با کپی پیست متفاوت هست. مطمئن باش مهران مدیری کسی نیست که اینجور بی فرهنگی رو بپذیره.

دوستان باهاتون موافقم اما دیگه داغش نکنین
مگه همین هالییوود نمیاد سریال کپی کنه الان براتون نام میبرم
the bridge
utopia
یه سریال بود متاسفانه یادم رفته یه روح با یه خون آشام با یه گرگ نما میخواستن باهم زندگی کنن اگه اشتباه نکنم محصول انگلیس بود که نسخه هالیوودیشم اومد
یا بالعکس coupling میشه گفت تقلیدی از friends هست
how i met your mother که کپی friends
tomorrow people بازم تقلیدی
the cape تقلیدی از mortal kombat
the killing که کپیه twin peaks بود
سریال mom که فتوکپیه two and a half men بود با این تفاوت که اومدن زن به جای مرد گذاشتن
و خیلیای دیگه حضور ذهن ندارم
فقط با این تفاوت که خارجیا میان حالا یه شخصیتی اضاف یا کم میکنن تا مردمشون نگن کپیه
حالا شمام به دل نگیرین متاسفانه ایرانیا ایده ای ندارن مجبورن این کارو بکنن
ماهم باید اینو در نظر بگیریم که یه محصول داخلیه و هدف سرگرم کردن مردمه حالا این وسط امثال من و شما friends رو دیدیم و برامون ناراحت کننده است ولی ما باید در نظر بگیریم که خیلیا هستن ک فقط محصولات داخلی رو میبینن این وسط اونا چه گناهی کردن
زیادی صحبت کردم ببخشید

اول که موافقم با این قضیه که در آخر پخش کپی سریال های آمریکایی خیلی بیشتر از سریال های داخلی جواب میده. موج انتقاد میاد؛ کلی مسخره میکنن کارگردان و نویسنده (!) ها رو ولی آخر ملت شب دور هم جمع میشن و میخندن.
در مورد فیلم و سریال های آمریکایی که مثال زدی ؛‌ توی جامعه آمریکا به شدت با کپی رایت برخورد میشه تا جایی که میدونم دیالوگ های تکراری شناسایی میشدن و Sue میکردن افراد خاطی رو؛ ما هم نمیگیم کپی پیست نکنین، حالا کلا خلاقیت و فن نویسندگی و کارگردانی وجود نداره به کنار، لااقل مجوز گرفته بشه که مثل هفت سنگ گندش بالا نیاد.

به دیدنش ادامه میدیم

موافقم که نمیشه صحبت کرد در مورد کلیت سریال با یه قسمت. ولی اگه هفت سنگ رو دنبال میکردی ( البته امیدوارم نکرده باشی ) یه قسمت بود که شروع شد و دیدم که جریانش داره متفاوت پیش میره؛ برای خودم جالب شد گفتم یک قسمت رو خودشون نوشتن. باورت نمیشه که اون قسمت نه سر داشت نه ته داشت نه خنده دار بود، یه جاش عزاداری شد یکی شروع کرد نصیحت و از این کارها شد خود سریال ایرانی. من مشکلم با اونجاست اونا بخوان سریال قوی ای مثل فرندز رو کپی بزنن اگه نزنن؛ سریال به گند کشیده میشه.

Davinci
02-02-2015, 09:00 PM
در اينكه سريال رو نديده نميشه نظري در بارش داد كاملا درسته!
اما وقتي عوامل تو طراحي صحنه و حتي ميزانسنبندي عين Friends عمل كردن ، ديگه از داستان و شخصيت پردازي چه توقعي ميشه داشت!!؟
مورد اول چيزيِ كه تو تبليغ ها خيلي به چشم مياد! نكردن حتي به اندازه ي يه اپسيلون تغييرش بدن ، خوب هركي تو نگاه اول پوستر رو ببينه ميگه
اِه اينكه كُپي فرندزِ خودمونه:Smiley69:
ديگه تجربه اي هم كه از قبل داشتيم تو اين كُپي برداري ها شرط لازم و كافي رو فراهم ميكنه كه بگيم اين سريال كُپي فرندزِ ، حتي با نديدنش:Smiley35:

با حرفتون موافقم شاید در جلوتر داستان هم مثل فرندز بشه منم این موضوع رو رد نمیکنم
اما من میگم به جای اینکه بیام همش انتقاد کنیم نیمه ی پر لیوان رو ببینیم البته اینم قبول دارم که انتقاد هم باید وجود داشته باشه
چه بخوایم چه نخوایم این سریال داره ساخته میشه و به اسم ایران هم داره ساخته میشه (خواه ناخواه این حرفا به گوش نویسنده و کارگردان میرسه) بهتره که ما هم بیایم این وسط هم تشویق کنیم هم نقد تا در ادامه شاهد یه کار بهتر باشیم

موافقم که نمیشه صحبت کرد در مورد کلیت سریال با یه قسمت. ولی اگه هفت سنگ رو دنبال میکردی ( البته امیدوارم نکرده باشی ) یه قسمت بود که شروع شد و دیدم که جریانش داره متفاوت پیش میره؛ برای خودم جالب شد گفتم یک قسمت رو خودشون نوشتن. باورت نمیشه که اون قسمت نه سر داشت نه ته داشت نه خنده دار بود، یه جاش عزاداری شد یکی شروع کرد نصیحت و از این کارها شد خود سریال ایرانی. من مشکلم با اونجاست اونا بخوان سریال قوی ای مثل فرندز رو کپی بزنن اگه نزنن؛ سریال به گند کشیده میشه.
منم چند قسمت هفت سنگ رو دیدم اونم مثل سریال های طنز اخیر به معنای واقعی کلمه افتضاح بود به حدی که دیگه نمیشد اسمش رو طنز گذاشت
متاسفانه بعد از مهران هر چند که سریلایی نسبتا موفقی مثل 3*4 یا ساختمان پزشکان ساخته شد اما صنعت و هنر طنز به شدت افت کردن
تقلید و کپی پست هم همونطور که دوستمون گفت فقط تو ایران نیست ما هم امیدواریم که اگه میخوان این کار رو بکنن حداقل خوب کپی بکنن تا بتونیم لذت ببریم و تبدیل به یه فاجعه نشه

sir bob paisley
02-02-2015, 09:34 PM
منم نگفتم که پاورچین کپی- پیست فرندز بوده ( غیر از همون سکانسی که مشخصا کپی- پیست بود) منظورم این بود که تا حد خیلی خیلی خیلی زیادی از فرندز الهام گرفته بود ( مثل خیلی از سریال های همه جای دنیا که از فرندز الهام گرفته اند و خواهند گرفت). در واقع فرندز ایرانی و ایرانیزه شده همون پاورجین بود که خیلی هم خوب و قشنگ بود

MEHDIATB
02-02-2015, 10:31 PM
چطوری میخوان کاراکتر جویی و اون عشق بازیاشو را درست کنند!:Smiley35:

eglantine9
02-03-2015, 01:13 PM

از شباهت های دیگه ی فرندز و پاورچین تا جائیکه یادم میاد :

بازی پوکر ( فرندز ) ، گل یا پوچ ( پاورچین )
دوست پسر عصبانی ریچل ( فرندز ) ، نامزد عصبانی سپهر ( پاورچین )

به نظر من بهترین سریال طنز تاریخ ایران پاورچین هست و رو دستش هم نخواهد آمد، حتی الهام گیری هاش هم به طور زیبایی ایرانیزه شده بود که تو ذوق بیننده نمیزد

sami1428
02-03-2015, 02:34 PM
این قاسم خانی ها استاد کپی پیستن.بعضی مسئول و منتقدا هم که اصن آثار اون ور آبی نمیبینن فک میکنن اینا چه هنری دارن.از فیلم مارمولک بگیر تا این سریالا که می نویسن همش کپی.فقط یکم بعضی ها رو ایرانیزه میکنن بعضی دیگه کپی پیست.بعدم میان شعار میدن کپی نخرین.پررویی هم حدی داره:Smiley10:

Léon
02-03-2015, 03:06 PM
بهتره که ما هم بیایم این وسط هم تشویق کنیم هم نقد تا در ادامه شاهد یه کار بهتر باشیم

میدونی مصطفی جان سینما و صداوسیمایِ ایران ذات ـِش "حروم کردن و کُشتنِ ایده های نابِ" تو سینما که انقدری مصداق بارز وجود داره که نمیشه در بارش حرفی زد!
و اما صداوسیما

ببین کار کردن تو ژانر کُمدی 2حالت بیشتر نداره
1-یه سِری آدم دلقک دوره هم جمع میشن با یه داستان کلیشه ایِ بی سروته میخوان که تماشاگر رو بخندونن
2-یه آدم(یا یه سری آدم) سعی میکنن "طنز واقعی" رو تو ژانر کمدی به تصویر بکشن! که خوب با توجه به تعریف اصلی طنز که توش "اعتراض به مسائل مختلف اعم از ..." وجود داره یه سری محدودیت بوجود میاد , مهران مدیری اولین کسی بود که سعی کرد تو دسته ی دوم قرار بگیره اما با توجه به محتوی و مضمونی که کاراش داشت(و بطبع باب میل خیلی ها نبود) یجوری دُمشو از صداوسیما چیدن:Smiley69: تا این بنده خدا مهاجرت کنه به سینمای خانگی

حالا یه سِری پیدا میشن که میخوان یه حد وسطی رو بین این 2گروه داشته باشن! هم تماشاگر رو بخندونن هم بگن کار ما فقط دلقک بازی نیست! خوب مواد لازم برای تهیه ی قسمت اول یه سری بازیگر(حالا بازیگرای قدیمی که سابقه ی حضور تو این ژانر رو داشته باشن چه بهتر مثل خمسه) و اما قسمت دوم!
از اونجائی که عوامل نمیخوان سرنوشت قبلی هارو داشته باشن و در عین حال یه کمدی معمولی رو به خورد مخاطب ندن! میان چیکار میکنن؟؟؟ فیلمنامه های سریال های تاپ رو بهمراه تمامی موارد ریز و درشت کُپی میکنن تو کاراشون!

بهمین خاطرِ که میبینیم مثلا تو سریالی مثل "هفت سنگ" بازیِ بازیگرا تا حدی به دل میشینه بازی و ری اکشن هاشون کمی تا قسمتی خنده دارِ! اما این داستان و کمدی های موقعیتِ که بدجوری آدمو دیونه میکنه! حالا فک کن ما(کسائی که سریال باز هستیم و مث عامه ی مردم اول و آخر زندگیمون تلوزیون نیست) بیایم دفاع کنیم و بگیم به به چه زحمتی چه کارکردی آفرین! بنظرت حداقل به خودمون خیانت نکردیم؟ حرف من اینه...:Smiley69:

bbas
02-04-2015, 01:09 AM
اول که موافقم با این قضیه که در آخر پخش کپی سریال های آمریکایی خیلی بیشتر از سریال های داخلی جواب میده. موج انتقاد میاد؛ کلی مسخره میکنن کارگردان و نویسنده (!) ها رو ولی آخر ملت شب دور هم جمع میشن و میخندن.
در مورد فیلم و سریال های آمریکایی که مثال زدی ؛‌ توی جامعه آمریکا به شدت با کپی رایت برخورد میشه تا جایی که میدونم دیالوگ های تکراری شناسایی میشدن و Sue میکردن افراد خاطی رو؛ ما هم نمیگیم کپی پیست نکنین، حالا کلا خلاقیت و فن نویسندگی و کارگردانی وجود نداره به کنار، لااقل مجوز گرفته بشه که مثل هفت سنگ گندش بالا نیاد.

بله دوست عزیز ولی اگه به سریالایی که مثال زدم دقت میکردی سریالای رو گفتم که آمریکایی ها از انگلیسی ها یا فرانسوی ها یا بالعکس بود
اون قانون کپی رایت فقط مخصوص محصولات داخلی خودشونه ولی محصولات خارجی هیچ محدودیتی نداره
friends . the bridge . utopia . being human اینا محصول هالیوود
coupling . the bridge . utopia .being human اینا محصول انگلیس
سریال nikita از روی سریال la femme nikita کپی شده
چهار تاش که کاملا اسمشونم کپی شده از روی هم
منم مثل شما موافق این کپی کردنا نیستم اما خوب دیگه شده فقط باید امیدوار باشیم که خوب از آب در بیاد تا حداقل پدر و مادرامون که مثل ما friends ندیدن حداقل یه ذره بخندن
من خودم بیشتر مهران مدیری رو قبول دارم که با نقطه چین ، شب های برره ، قهوه تلخ حداقل حرفی واسه گفتن داره نسبت به بقیه کارگردانا

CH bing
02-26-2015, 12:05 AM
این قاسم خانی ها استاد کپی پیستن.بعضی مسئول و منتقدا هم که اصن آثار اون ور آبی نمیبینن فک میکنن اینا چه هنری دارن.از فیلم مارمولک بگیر تا این سریالا که می نویسن همش کپی.فقط یکم بعضی ها رو ایرانیزه میکنن بعضی دیگه کپی پیست.بعدم میان شعار میدن کپی نخرین.پررویی هم حدی داره
این دو تا داداش کلا آدم های باهوشین میدونن سریال رو تا چه حد کپی کنن تا تهوع آور نشه! لازم به ذکر است تمام این حرف ها چیزی از وقاحت این دو برادر کم نمی کنه.

yasharhi
03-17-2015, 11:35 AM
کپی ایرانی فرندز تعطیل شد . منبع (http://www.tabnak.ir/fa/news/484317/%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%B9%D8%B4%D9%82-%D8%AA%D8%B9%D8%B7%DB%8C%D9%84-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%AA%D9%82%D8%B5%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%B1%D8%B6%D8%A7-%DA%AF%D9%84%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%AF)