برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 از مجموع 15
    سپاس
    839
    از این کاربر 2,395 بار در 378 پست سپاس گزاری شده

Avengers | نقدی بر فیلم انتقام جوبان | نوشته ی راجر ایبرت

انتقام جویان | نوشته ی راجر ابرت | شیکاگو سان تایمز

یکی از سلاح های "مارول" در راه پیشرفت و برتری در زمینه کامیک-بوک[کتاب‌های مصور] این بوده که مارول همیشه راغب به خلق شخصیت‌های جدید با سرعتی سرگیجه آور است .

مارول ، جهان های بسیار زیادی خلق کرده ، از همین رو حتی بعضی از ابرقهرمان ها در جهان های دیگر کامیک ها وجود ندارند . شاید برای ممانعت از شلوغی و ترافیک !

اما درهر حال در فیلم انتقام جویان ، پیوستار زمانی و مکانی کاراکترها یکسان است .
    هر چند که در سالهای اخیر در فیلم‌های ابرقهرمانی جداگانه به طور مجزا به آنها پرداخته شده است .

شاید کسی پیش خودش فکر کند که ایده انتقام جویان بیهوده و برای سرکار گذاشتن مردم عادی باشد !

مارول ، هواداران اش را مدت زیادی در انتظار نگه داشت تا سرانجام همه ی انتقام جویان را در فیلمی گرد هم آورد .
    مرد آهنی ، کاپیتان آمریکا ، تور ، هالک ، بیوه سیاه و هاوکی [ لقبی برای بومیان ایالت ایوا] .

مثل بازی‌هایی که همه ستارگان دور هم جمع شده باشند و یا مانند نمونه غذاهای سرآشپز در یک رستوران مجلل .
    چیزی که همیشه مبهوتم می‌کند این است که قدرت‌های ویژه ی این ابرقهرمانان به اندازه زیادی با هم متفاوت است .
    مرد آهنی با بازی رابرت داونی جونیور ، یک آدم معمولی است تا زمانی که ابر-لباس مخصوص اش را بپوشد .
    تور با بازی کریس همزورت کارش در چرخاندن و ضربه زدن با پتک قدرتمندش است.
    هاوکی با بازی جرمی رنر ، کمانی دارد با تیرهای به شدت قدرتمند که میتواند سفینه های بیگانگان فضایی را هم زمین گیر کند .
    هالک با نقش آفرینی مارک رافالو هم مردی است آرام و مؤدب . اما زمانی که خشمگین شود به موجودی غول پیکر و سبز رنگ با عضلات حجیم تبدیل می‌شود که میتواند تقریباً هر چیزی را پاره پوره کند !
    کاپیتان آمریکا با بازی کریس ایوانز ، سپری قدرتمند و چند کاره دارد .
    همچنین ناتاشا هم هست ، با بازی اسکارلت جوهانسون که همان بیوه سیاه است .

بعد از دیدن فیلم با منتقدینی از هند و برزیل درباره کاراکتر ناتاشا بحث کردم . ما نتوانستیم به توضیحی قانع کننده از قدرت خارق‌العاده او برسیم !
    به نظر میرسد که ناتاشا صرفاً یک هنرمند در زمینه مبارزه است که نشانه گیری اش با اسلحه عالیست .
    ما تصمیم گرفتیم که به لحاظ اصولی ناتاشا و هاوکی ابرقهرمان نیستند و فقط با این گروه از ابرقهرمانان همراهند .

وقتی این 6 ابر قهرمان را با هم دیدم ، نتوانستم از این فکر دست بردارم که شباهت زیادی بین وست مینستر داگ شو و این فیلم هست . یعنی همه از گونه های متفاوت هستند و در عین حال همگی قهرمانند [ اشاره به شوی معروفی از سگ‌ها با انواع و اقسام سگ از پودل و لابرادور و باکسر و ... ] !

علت اینکه همه آن‌ها دور هم جمع شده‌اند این است که سیاره زمین از سوی اسمرکینگ [به معنای پوزخندزننده] لوکی با بازی تام هیدلستون، تهدیده شده است که برادر ناتنی تور است که بر تسراکت حکمرانی میکند ، .

لوکی با در دست داشتن مکعبی از انرژی بیکران قصد دارد که دروازه ای در کیهان را بگشاید و از طریق آن با لشگری از هیولاهای ماشینی و بدترکیبش به زمین حمله کند.
    در فیلم به این سؤالات که لوکی کجا اقامت داشته و اینکه این هیولاها و ماشینهای اژدها آسا چگونه تولید شده‌اند ، و بسیاری پرسشهای دیگر به هیچ عنوان پاسخی داده نمی‌شود .

هم لوکی و هم تور ، از آنجا که از فیلم سال گذشته تور میدانیم به طریقه مبهم و عجیبی مرتبط به خدایان در اسطوره شناسی نورسی هستند و بیایید خودمان را زیاد درگیر مسائل عقلانی مربوطه نکنیم .
    [ توضیح مترجم : البته تور از خدایان در میتولوژی ملل اسکاندیناوی ست ، ولی ابرت با مزاح کل قضیه فیلم Thor را به سخره گرفته ]

نیک فیوری با بازی ساموئل ال. جکسن ، پیامی برای انتقام جویان میفرستد و از آن‌ها می‌خواهد که جمع شوند و با این تهدید رو در رو شوند .
    فیوری ، والام را اداره می‌کند که سر واژه‌ای برای واحد اجرایی و لجستیکی استراتژیکی ملی است ! .
    مرکز فرماندهی او فضاپیمایی غول پیکر است که در ضمن هاوركرافت هم هست و می‌تواند نامرئی شود .
    او با دور هم جمع کردن انتقام جویان ، بازار چشم و همچشمی را هم داغ میکند
    ( مثلاً پتکِ من میتونه سِپر تو را داغان کنه ) [ اشاره به کل کل بین تور و کاپیتان آمریکا]

این اوضاع هست تا آنکه ابرقهرمان ها به اهمیت و مزایای کار گروهی پی میبرند . که البته این مهم در خلال نطق هایی پیش پاافتاده و دم دستی مطرح می‌شود .
    پس فیلم در‌واقع فیلمی آموزشی هم هست و به انتقام جویان اهمیت مفهوم همکاری
    را آموزش میدهد که در کارنامه اول دبستان من هم به آن پرداخت شده ! [ ابرت با لحنی تمسخرآمیز این کلمات را نگاشته ]

این‌جور فیلم‌ها کم و بیش مشابهند . ولی فیلم انتقام جویان ، چیزی بسیار بسیار بیشتر از فیلم‌های مشابه به ما عرضه میکند .
    باید تهدیدی وجود داشته باشد .عامل شر باید دراماتیزه شود . قهرمانان باید به خط شوند .نقایص بعضی از شخصیت‌ها کند و کاو شود . و در نهایت در آخرین لحظات و به مدد جلوه‌های ویژه و جنگ و مبارزه و انفجار
    و صداهای کر کننده و تصادم و ... فیلم به جایی برسد .
    بخش زیادی از این نبرد در میانه ی منهتن روی میدهد .

دیوید ادلستین (منتقد) در مجله نیویورک پیش‌بینی کرده که نِردهای کامیک–کان بعد از دیدن فیلم ارگـاسـم های چند گانه را تجربه خواهند کرد !. که در‌واقع ظن مرا در مورد جماعت نِرد تأیید میکند .
    اگر حق با ادلستین باشد ، باید در انتظار فیلم‌هایی بود که بتواند دوباره لذت سـکـس را به نِردها بیاموزد و یادآور شود .

جان ودن به خوبی انتقام جویان را به سرانجام رسانده . فیلم به طرفدارانش آن چیزی
    را ارائه میدهد که نیازمندش هستند .
    اما آنچه که طرفداران به راستی نیاز دارند ، مقوله ای جدا و قابل بحث است. [منظور سـکـس است]

پ.ن: یک خط به سبب اینکه اسپویلر بود حذف شد .

ترجمه از RezaAK
    اختصاصیِ TvWorld
    استفاده از این مطلب تنها با ذکرِ منبع مجاز است

Yes, I’m gonna Win
    سپاس
    14,886
    از این کاربر 20,295 بار در 2,502 پست سپاس گزاری شده

پاسخ : Avengers | نقدی بر فیلم انتقام جوبان | نوشته ی راجر ایبرت

مرسی رضا جان از ترجمت .

دیوید ادلستین (منتقد) در مجله نیویورک پیش‌بینی کرده که نِردهای کامیک–کان بعد از دیدن فیلم ارگـاسـم های چند گانه را تجربه خواهند کرد !.
    حالا واقعا همینطور بوده ؟
    باید منتظر واکنشِ نردهای بیگ بنگ تئوری راجع به فیلم باشیم پس .

راستی وضع فیلم چطور بوده تالا ؟ خوب فروش کرده ؟ با وجودِ اینهمه ابر قهرمان راضی کننده بوده ؟

.

3. 4 کاربرِ زیر از Moh3eN بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    839

خواهش میکنم . وظیفه ست .

محسن جان . این فیلم جزء باشگاه یک میلیاردی ها شد . ( فروش جهانی )
    و مطمئناً فروشش ادامه خواهد داشت . چهار برابر بودجه اش رو برگردونده !

ولی همچین فیلمی برای جماعت نِرد یه رویاست

من مطمئنم که تو فصل بعدی بیگ بنگ از این فیلم زیاد صحبت خواهد شد و از حالا منتظر انتقادات شلدون هستم .

ولی منتقدین نظر مثبتی نداشتن و بهترین نقدی که خوندم از ابرت بود که زیاد فیلم رو نکوبیده بود .
    البته ابرت معروفه که بیشتر تمجید میکنه تا نقد .
    در مورد Dark Shadows هم نقدها مثبت نبوده و خیلی جستجو کردم که یه نقد مثبت پیدا کنم .

ولی کی به نظر منتقدها اهمیت میده ؟

این فیلم و Dark Shadows و فیلم جدید و آخر از تریلوژی جدید بتمن و همچنین MiB 3 رو به همه پیشنهاد میکنم .
    امسال تابستان خوبی برای سینمایی ها خواهد بود .

به نظرم هر جوری نقدی که بشه ، باید این چهار فیلم رو دید . چون بهترین محصولات سینمای تجاری امسال اند .
    بلاک باسترهایی که به جز زرق و برق ، شاید حرفی هم برای گفتن داشته باشن .

5. 7 کاربرِ زیر از RezaAK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

Falling Apart
    سپاس
    897
    از این کاربر 1,784 بار در 281 پست سپاس گزاری شده

شاید بی‌ربط باشه، ولی این چن وقته که فیلم اکران شده کلی عکس فان و ترول و جک براش ساخته شده.
    از جمله اینکه همه‌ی این ابرهیروها یه وسیله ی دفاعی و حمله‌ایی دارن جر هالک که فقط یه شرت پاشه.

7. 6 کاربرِ زیر از ehsan7 بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    839

به قول "برشت" : بدا به حال و بیچاره ملتی که قهرمان ندارد .
    .................................................. ................................
    آمریکایی بی تاریخ ، بی اسطوره ، بی قهرمان و ....

باید تاریخ ساخت و قهرمان و ابرقهرمان ها پرورد .
    باید دروغ گفت و آنقدر تکرار کرد که خودمان هم باورمان شود .

9. 7 کاربرِ زیر از RezaAK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I'm BACK
    سپاس
    6,956
    از این کاربر 8,809 بار در 1,061 پست سپاس گزاری شده

نقل قول نوشته اصلی توسط RezaAK نمایش پست ها
    خواهش میکنم . وظیفه ست .

محسن جان . این فیلم جزء باشگاه یک میلیاردی ها شد . ( فروش جهانی )
    و مطمئناً فروشش ادامه خواهد داشت . چهار برابر بودجه اش رو برگردونده !

ولی همچین فیلمی برای جماعت نِرد یه رویاست

من مطمئنم که تو فصل بعدی بیگ بنگ از این فیلم زیاد صحبت خواهد شد و از حالا منتظر انتقادات شلدون هستم .

ولی منتقدین نظر مثبتی نداشتن و بهترین نقدی که خوندم از ابرت بود که زیاد فیلم رو نکوبیده بود .
    البته ابرت معروفه که بیشتر تمجید میکنه تا نقد .
    در مورد Dark Shadows هم نقدها مثبت نبوده و خیلی جستجو کردم که یه نقد مثبت پیدا کنم .

ولی کی به نظر منتقدها اهمیت میده ؟

این فیلم و Dark Shadows و فیلم جدید و آخر از تریلوژی جدید بتمن و همچنین MiB 3 رو به همه پیشنهاد میکنم .
    امسال تابستان خوبی برای سینمایی ها خواهد بود .

به نظرم هر جوری نقدی که بشه ، باید این چهار فیلم رو دید . چون بهترین محصولات سینمای تجاری امسال اند .
    بلاک باسترهایی که به جز زرق و برق ، شاید حرفی هم برای گفتن داشته باشن .
    آقا رضا من متوجه نمیشم. نظر منتقد ها بد بوده؟
    این فیلم از سایت rotten tomatoes میانگین 93 % رو گرفته که برای مقایسه بد نیست بدونید که فیلم Dark knight نولان میانگینش 94 % ـه!
    فیلم از نظر میانگین نقد ها ترکونده!
    این میانگین یه جورایی معجزه هستش واسه یه همچین سبکی! ( البته به غیر کار های Dark نولان که من خودم عاشقشونم!)
    در ضمن به نظر من این که به TDKR بگین یه بلاک باستر که فقط زرق و برق داره خیلی بی معرفتیه!!
    سه گانه ای که داره سبک Super Hero Movie هارو عوض میکنه! فیلمی که هم میفروشه و هم خوب امتیاز میگیره!
    یه چیز دیگه که یادتون رفت فیلم جدید Spider Man ـه که خیلی خوب درست شده و به ریشه های کمیک خودشون به نظر من برگشته. یه تریلر 4 دقیقه ای جدید دیدم ازش هنوزم نمیتونم باور کنم که این یه فیلم Spider Man ـه!

11. 5 کاربرِ زیر از FarboƉ بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    839

عرض کنم که من فعلاً نظری ندارم . باید فیلم رو دید و بعد نظر داد . اگه "پالین کیل" هم از گور بلند شه و از فیلم تعریف کنه ، برای من
    یکی اهمیت نداره .
    بعد من نگاهم به نقدی ـه که منتقدان قدیمی و مطرح درباره فیلم داشتن .
    الآن شیکاگو سان تایمز یا نیویورک تایمز رو نگاه کنید ، فیلم جدید برتون زیاد نقدهاش جالب نیست . ولی اطمینان دارم که فیلم خوبیه و
    درسته که فروشش از این فیلم خیلی کمتره ، ولی من سبک برتون رو دوست دارم و آثارش کاملا تالیفی اند .

حرف شما رو کامل قبول دارم . ولی یه تضادی بین منتقدهای دنیای مجازی و منتقدهای قدیمی وجود داره .
    اون بلاک باستر رو هم می پذیرم که شاید درست نباشه و حق با شماست .

در مورد Spider man ، حواسم بود . ولی از این کاراکتر خوشم نمیاد و اونجا هم نظر شخصیم رو گفتم .

من سعیم هست که نقد مثبت قرار بدم ،ولی باید نقدهای منفی رو هم قرار بدم که جای بحث باز بشه و گفتگو کنیم .

در ضمن من میخواستم آخر این نقد بنویسم که " بیاییم پیشداوری کنیم "
    و در آینده بعد از دیدن فیلم بیاییم درباره نظراتمون بحث کنیم و بگیم که دیدگاهمون عوض شد یا نه .
    ولی این کار رو انجام ندادم . چون گمان کردم که دوستان استقبال نکنن .

ممنون که با توضیحاتتون حداقل به اصلاح دیدگاه من درباره فیلم کمک کردید .

13. 4 کاربرِ زیر از RezaAK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

I'm BACK
    سپاس
    6,956
    از این کاربر 8,809 بار در 1,061 پست سپاس گزاری شده

ممنون که نظرتو گفتی

نه بابا این چه حرفیه

یه چیزه دیگه هم بگم دوست من و اون اینه که من خودم همچین طرفدار این فیلم نیستم!
    من بیشتر با فیلم های Dark حال میکنم که این فیلم بیشتر به جوک و ... میگذره!
    این که میگم فیلم جدید Spider Man خوبه هم سر همینه. درسته که Spider Man شخصیت بذله گویی داره ولی این فیلمش فضای Dark تری نسبت به بقیه ی فیلم هاش داره مثل تریلوژی نولان.
    قربون شما

15. 4 کاربرِ زیر از FarboƉ بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    373
    از این کاربر 275 بار در 65 پست سپاس گزاری شده

هنوز که فیلم رو ندیدیم ببینیم واقعا چطوره
    نظر منتقد ها هم بد نبوده، ولی خیلی هم خوب نبوده
    سایت Metacritic به فیلم امتیاز 69 رو داده که در مقایسه با امتیاز 82 بتمن پایین محسوب میشه
    حتی تو لیست 250 تایی imdb هم 32 شده که تا 8 بتمن یه دنیاست
    هرچند احتمالا چند تایی میره بالا

17. 3 کاربرِ زیر از lemoni بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

سپاس
    839

عرض کنم که من نقد نشریات رو میگم . روزنامه و مجله و الی آخر .
    متاکریتیک و گوجه فرنگی گندیده!! و آی.ام.دی.بی و اینا منظورم نیست .
    مخاطب خودش چند دسته اس . چه برسه به منتقد .
    مثل اینکه ما اینجا بحث اپیزودیک داریم و نمره میدیم . حالا فرق هست بین علاقه مند به سینما و منتقد و مخاطب خاص .
    از این نظر که شما فرمودید و دوستان میگن . اگه نگاهمون به سایت ها باشه . بله درسته .
    نقد ها متوسط به بالاست . ولی به خدا نمره آی.ام.دی.بی و 250 فیلم و ... اینا ملاک ارزش سینمایی اثر نیست .
    ملاک بازخورد خوبی ـه که رو مخاطب داشته .

19. 5 کاربرِ زیر از RezaAK بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین