برای استفاده از تمامی امکانات انجمن و مشاهده ی آنها بایستی ابتدا ثبت نام کنید
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 از مجموع 6
 1. #1
  کوه باشو دل نبند
  تاریخ عضویت
  Mar 2015
  محل سکونت
  رشت
  ارسال ها
  351
  سپاس
  14,745
  از این کاربر 5,631 بار در 353 پست سپاس گزاری شده

  فیلم‌بردار های بزرگ سینما...

  Nestor Almendros
  نستور آلمندروس کویاس، سال 1930 در کشور اسپانیا و در شهر بارسلونا به دنیا آمد و در سال 1992 چشم از جهان فروبست. آلمندروس کارنامه پر باری دارد. از کارهای شاخص وی می توان به اکثر فیلمهای اریک رومر، تعدادی از فیلمهای فرانسوا تروفو، "کرامر علیه کرامر"، "انتخاب سوفی" و "روزهای بهشت" (که به عنوان یکی از زیباترین فیلم‌برداری های سینما شناخته شده و اسکار را برای آلمندروس به ارمغان آورد) اشاره کرد. آلمندروس در زمان حیات خود توانست توانست جوایز بسیاری را کسب کند و از او در کنار گرگ تولند، سون نیکویست و کنراد هال به عنوان برجسته‌ترین فیلمبرداران تاریخ سینما یاد میشود.
  اهل سینمایی نیست که با نستور آلمندروس و قدرت جادویی‌اش در فیلمبرداری و نور‌پردازی آشنا نباشد. شاید تصور کنید که فیلمبرداری در این سطح باید در زمان فیلمبرداری به لحاظ تکنیکی بسیار ماهر و قبل از هر نما، تمام جوانب را دقیقا بررسی کند. اما در واقع وی به این صورت کار نمی کرد. روش وی در فیلمبرداری کاملا مبتنی بر درک و احساس بود. کارگردانان و فیلمبرداران می تواند از روش آلمندروس بسیار بیاموزند مخصوصا زمانی که در حال ساخت فیلمی با بودجه اندک و زمان کم هستند.
  آلمندروس را به عنوان یک فیلمبردار ضد تکنیک می شناسند. وی همیشه تحصیلات فیلمبرداری را رد میکرد. وی عقیده داشت که یه دستیار فیلمبردار میتواند از عهده مسائل تکنیکی مثل قرار دادن نورها، اندازه گیری فوکوس و غیره بر آید. وی عقیده داشت که این وظیفه مدیر فیلمبرداری است که بداند داستان به چه چیز احتیاج دارد و داشته های فرهنگی خود را، که غالبآ جدا از مسائل تکنیکی است، در خدمت داستان قرار دهد. وی میگفت. زمانی که چند تکنیک های فیلمبرداری را یاد گرفتید، دیگر کار زیاد مشکلی ندارید. بهترین راه برای آموختن، فیلمبرداری کردن است. از این طریق همه چیز را یاد می گیرید و ماندگارترین چیزهایی که می آموزید از اشتباهاتی می باشد که در زمان فیلمبرداری انجام می دهید. و در ضمن، هیچ گاه از دیدن فیلمهای خوب غافل نباشید.  Roger Deakins
  راجر الکساندر دیکنز، سال 1949 در کشور انگلیس و در شهر تورکوای به دنیا آمد. او از اعضای انجمن فیلم‌برداران انگلیسی و آمریکایی بوده و در سال 2011 از انجمن فیلم‌برداران آمریکا جایزه یک عمر دستاورد را دریافت کرد. دیکنز کارنامه پر باری دارد. از کارهای شاخص وی می توان به اکثر فیلمهای برادران کوئن، تعدادی از فیلمهای سم مندز، "زندانیان"، "کتاب خوان"، "قتل جسی جیمز به دست رابرت فورد بزدل" و "رستگاری در شائوشنگ" اشاره کرد. دیکنز 10 بار نامزد اسکار برای بهترین فیلم‌برداری شده ولی حتی یک جایزه اسکار هم دریافت ننموده است.
  دیکنز به خاطر استفاده طبیعی از نور و تمرکز بر فیلمبرداری مبتنی بر روایت قصه شهرت دارد و مورد احترام همگان است. از دیگر مشخصه های هنر فیلمبرداری دیکنز استفاده استادانه او از نماهای بسیار عریض است. در واقع رویکرد او در ترکیب بندی به گونه ای است که تماشاگر را به حیرت وا می دارد. شاید این به خاطر استفاده بی آلایش او از خطوط راهنما باشد یا شیوه او در بازی کردن با تقارن در ترکیب بندی هایش. شاید هم این فقط شیوه نگرش او به جهان پیرامون است. همانطور که در جایی می گوید: به نظرم مهم ترین اصل این است که جهان را تجربه کنید. هنر فیلمبرداری را نمی توان آموخت یا کپی کرد. هنر فیلمبرداری شیوه نگاه کردن شما به جهان است.  Emanuel Lubezki
  امانوئل لوبزکی مورگنستن، سال 1964 در کشور مکزیک و در شهر مکزیکوسیتی به دنیا آمد. او فعالیت حرفه ای خود را در اواخر دهه 80 در مکزیک آغاز کرد. لوبزکی کارنامه پربار و پرافتخاری دارد. از کارهای شاخص وی می توان به اکثر فیلمهای آلفونسو کوارون، تعدادی از فیلمهای ترنس مالیک، "بردمن"، "اسلیپی هالو" و "علی" اشاره کرد. لوبزکی برای فیلمهای "جاذبه" و "بردمن" موفق به کسب 2 اسکار پیاپی برای بهترین فیلم‌برداری شده است.
  از مشخصه های هنر فیلمبرداری او استفاده از نور طبیعی به خصوص در سه اثر مربوط به ترنس مالیک ("دنیای نو"، "درخت زندگی" و "به سوی شگفتی") است. اضافه شدن این سبک نورپردازی طبیعی، زیبا و پیچیده به حرکات خود انگیخته و شیطنت آمیز دوربین، منجر به ایجاد نماهایی می شود که جذابیت بصری فوق العاده ای در فیلمسازی معاصر دارند. مشخصه دیگر، برداشت های بلند و فراگیر او به خصوص در همکاری با ایناریتو در فیلم "بردمن" که مخاطب را همچون شخصیت اصلی فیلم میان کابوس ها و رویاهایش، توهم و واقعیت زندگی اش، صحنه و پشت صحنه اش غرق می کند، و آلفونسو کوارون در "فرزندان انسان" که بیننده را در میان جهان ناشناخته فیلم همراهی می کند. در سال 2006، او با استفاده از فیلمبرداری روی دست و تجهیزات پیشرفته متصل به اتومبیل توانست دنیای جنگ زده "فرزندان انسان" را به بیننده معرفی کند. و در سال 2013، به همراه یک تیم فوق العاده جلوه های ویژه رایانه ای، نوعی هنر فیلمبرداری تلفیقی ایجاد نمود تا واقعی ترین تصاویر مربوط به فضای لایتناهی را در "جاذبه" خلق کند.  Alain Marcoen
  آلن مارکوئن، سال 1950 در کشور بلژیک و در شهر بروکسل به دنیا آمد. او فیلمبردار همیشگی همیشگی برادران داردن بوده و درخشش در سطح بین المللی همزمان با درخشش خود داردن‌ها و با فیلم "قول" آغاز شد.
  از مشخصه های هنر فیلمبرداری او استفاده ی فراوان از کادرهای بسته، دوربین روی دست خاص و منحصر به فرد و استفاده از نور طبیعی صحنه است. دوربین او بی قرار و همواه در حال جستجو و تکاپوست و در اکثر دقایق فیلم از کاراکترها فاصله نمی گیرد و حرکت آنها را از زوایای مختلف دنبال می کند.
  نقطه اوج درخشش آلن مارکوئن به 2 فیلم "رزتا" و "پسر" بازی می گردد. جایی که دوریبن همیشه و همه جا و در نزدیک ترین فاصله ممکن به کاراکتر های اصلی چسبیده و به زیبایی و با ظرافت هرچه تمام تر حس کاراکترها در لحظات مختلف را به وسیله کلوزآپ های تماشایی و خیره ک
  ننده به تماشاگر منتقل می کند.
  زمانی جان کاساوتیس دوستش آل روبان را فیلمبردار محبوب‌اش خواند چون او کاری می‌کرد ک
  ه دلت می‌خواست دست دراز کنی و صورت بازیگران را لمس کنی. اگر او امروز زنده بود احتمالا از کار مارکوئن با داردن‌ها حیرت زده می‌شد.


  Robert Yeoman  رابرت دیوید یئومان، سال 1951 در کشور آمریکا و در شهر اِری ایالت پنسیلوانیا به دنیا آمد. او صاحب یک مدرک کارشناسی هنر از دانشگاه دوک و مدرک کارشناسی ارشد هنرهای زیبا از دانشکده هنرهای سینمایی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی است. یئومان تقریبا در تمام فیلم های وس اندرسون با او همکاری کرده است از جمله "در موشک شیشه ای"، "راشمور"، "تننبام های سلطنتی"، "زندگی در آب با استیو زیس"، "دارجلینگ با مسئولیت محدود"، "قلمروی طلوع ماه" و "هتل بزرگ بوداپست".
  سبک فیلمبرداری یئومان کامل کننده لحن عجیب و غریب و واقعیت آمیخته به فانتزی فیلم های وس اندرسون است. به این ترتیب است که او گاهی با یک پس زمینه رنگی مات و نورپردازی نسبتا یکدست، حسی از واقعی بودن را در نما ایجاد می کند و سپس با اضافه کردن رنگ های تصنعی مشابه نقاشی های کشیده شده با مداد شمعی رگه هایی از فانتزی را به صحنه می افزاید.
  به نوعی فضای قاب او سبکی نقاشی گونه پیدا می کند که هم سینمایی است و هم به صحنه تئاتر شبیه است. یئومان بعلاوه عاشق حرکات بسیار مصنوعی دوربین است، مثل نماهای دالی از شخصیت ها یا زوم های ناگهانی. در واقع این حرکات حس عجیب بودن و نوستالژی مورد نظر یئومان و اندرسون را به فیلم اضافه می کنند.

  ادامه دارد...

 2. #2
  Time is a stubbornly persistent illusion
  تاریخ عضویت
  Apr 2015
  ارسال ها
  176
  سپاس
  2,292
  از این کاربر 2,554 بار در 176 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : فیلم‌بردار های بزرگ سینما...

  چند وقت پیش تو فکر این بودم که همچین تاپیکی بزنم تو انجمن.که یکم دوستان با این مهجورواقع شده ها اشنا بشند که دیدم دوستمون زده ودستش هم دردنکنه.
  (کاش ادامه پیدا میکرد....حالا شاید خودم ادامش دادم).در حال حاضر لوبزکی(چیوو) از نظر خیلی از هنر دوستان بهترین سینماتوگرافر حال حاضر هست که البته در خوب بودن چیوو شکی نیست.کاراش را دوست دارم بخصوص
  همکاریهای دیوانه کننده اش با ترنس مالیک . کلا در این همکاریهای این دونفر همیشه احساس میکنم ایشون یکی دوتا LSD نوش جان میکنه بعد دوربینُ بدست میگیره...اینقدر ویژن مسحورکنندهای داره این شخص.
  ولی بشخصه فیوریت من استاد راجر دیکنز هست.ایشون انگار درعین سینماتوگرافر بودن نقاش و روانشناس هم هست ....چرا؟چون اینقدر قابهای زیبایی در فیلمهاش وجود داره که با خودت میگی یعنی این بشر
  فقط یه فیلمبردار صرف هست؟؟؟و همچنین در بعضی از فیلمها انچنان با زاویه و حرکات خاصی سکانس را قاب میگیره که کاملا سوارِ روان مخاطب میشه و100 درصدی مخاطب را تو قاب میاره.....
  البته خیلی از دوستان مثل رابت السویت و برونو دلبونل وجنوز کمینسکی هستند که بهشون ارادت دارم
  I wanna go back to the black

 3. 14 کاربرِ زیر از Uncle Tommy بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 4. #3
  Smoke WeeD EvEryDaY
  تاریخ عضویت
  Aug 2013
  محل سکونت
  021
  ارسال ها
  378
  سپاس
  728
  از این کاربر 4,758 بار در 380 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : فیلم‌بردار های بزرگ سینما...

  نقل قول نوشته اصلی توسط Uncle Tommy نمایش پست ها
  اینقدر قابهای زیبایی در فیلمهاش وجود داره
  حرف از قاب بندی های زیبا پیش اوومد
  جا داره یادی کنیم از Blow-up شاهکار آنجلو آنتونیونی که با روح و روان آدم بازی میکنه

  اگر اسمی از حضرت "گوردون ویلیس" تو این تایپیک نباشه همگی مدیونش میشیم
  مخصوصا ماهائی که با منهتن وودی آلن و تریلوژی پدرخوانده فورد کاپولا خاطره داریم

 5. 12 کاربرِ زیر از Don Corleone بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 6. #4
  تاریخ عضویت
  May 2014
  محل سکونت
  تهران.اسلامشهر
  ارسال ها
  93
  سپاس
  2,624
  از این کاربر 6,420 بار در 909 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : فیلم‌بردار های بزرگ سینما...

  فیلمبردار فیلمهای ایناریتو خیلی کارش درسته.
  اسمش رو نمیدونم ولی تو فیلم بردمن و بازگشته ایناریتو فیلمبردار بوده.

  سبکش خیلی جدیده

 7. 9 کاربرِ زیر از KEVIN GARVEY بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 8. #5
  There's no tyrant like a brain
  تاریخ عضویت
  Oct 2011
  محل سکونت
  تهران
  ارسال ها
  700
  سپاس
  8,339
  از این کاربر 15,830 بار در 1,060 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : فیلم‌بردار های بزرگ سینما...

  من به شخصه دوست دارم از دو فیلمبردار محبوبم در اینجا صحبت کنم، "سون نیکویست" فیلمبردار فیلم های مهمی از برگمان و "داریوش خنجی"

  فیلمبرداری شاهکار "نیکویست" را برای اولین بار در فیلم "نور زمستانی" برگمان دیدم، قدرت او در صحنه پردازی با سایه روشن ها و همین طور تصاویری که هر کدام به مانند قاب عکسی بود واقعا مرا شیفته او کرد، این قدرت در فیلم های بعدی "پرسونا"، "شرم"، "سونات پاییزی" هم ادامه داشت، او دو اسکار در سال های 1978 و 1988 دریافت کرد و در 83 سالگی در گذشت.  داریوش خنجی را هم در فیلم "هفت" به کارگردانی فینچر شناختم، سکانس حرکت دوربین به دور کوین اسپیسی در صحرا، همچنان در خاطرم مانده، استفاده از ضد نور به بهترین نحو برای کوین اسپیسی و کلوزآپ های محشر از میمیک های صورت برد پیت.

  بعد از آن فیلم "شب های بلوبری من" به کارگردانی "وونگ کار وای" و نیمه شب در پاریس به کارگردانی وودی آلن از او را دیدم و همچنان منتظرم تا اسکاری را برای فیلم برداری های عالی اش دریافت کند.

  SE7EN Scene - The Box - Video
  [SPOILER ALERT]

 9. 16 کاربرِ زیر از Mikado بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 10. #6
  Time is a stubbornly persistent illusion
  تاریخ عضویت
  Apr 2015
  ارسال ها
  176
  سپاس
  2,292
  از این کاربر 2,554 بار در 176 پست سپاس گزاری شده

  پاسخ : فیلم‌بردار های بزرگ سینما...

  وقت بخیر
  دوستمون در مورد داریوش خنجی صحبت کرد گفتم یه مطلبی در مورد این عزیز یاداور بشم که ایشون واقعا سینماتوگرافر چیره دستی هست و بهترین کار ایشون از دید سینما دوستان اکثرا کار evita هست
  که نامزد اسکار هم شدند واسه این فیلم ولی من ایشون بیشتر با seven دیوید فینچر به یاد میارم و اخرین کاری هم که از ایشون دیدم Irrational Man وودی الن بود .همکاری های بزرگی با دوستان بزرگی
  چون دیویدفنچر ،وس اندرسن،رومن پلانسکی،وودی الن و میشاییل هنکه داشته و خب از اسمهای بزرگی در فیلد سینماتوگرافی هست و منتظر اسکار گرفتن او هستیم .
  I wanna go back to the black

 11. 10 کاربرِ زیر از Uncle Tommy بخاطرِ این مطلب مفید سپاس گزاری کرده اند :


 

 

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
 • قدرت گرفته از سیستم vBulletin نسخه ی 4.2.3
 • قالب اختصاصی انجمن TvWorld نسخه ی 1.0
 • طراحی و اجرای قالب : نوژن
 • تمام حقوق مطالب و محتوا برای تی وی وُرلد محفوظ می باشد
Powered by vBulletin® Version 4.2.1
Copyright ©2000 - 2009, Jelsoft Enterprises Ltd.